Oswajanie


W tym artykule dowiecie się więcej o oswajaniu szynszyla. Jak szybko oswoić szynszyla aby się ciebie nie bał i czuł się spokojnie w nowym otoczeniu. Dla takiego małego i płochliwego zwierzątka zmiana miejsca otoczenia wiąże się z wielkim stresem.


PIERWSZE DNI W DOMU

Zanim przywieziesz do domu nowo co kupione maleństwo, musisz przygotować mu klatkę, jedzenie i świeżą wodę. Gdy przywieziesz maluszka do domu, zanieś go do klatki aby się z nią oswoił. (zostaw go na około 3 godz. w klatce) Następnie delikatnie wyciągnij go z klatki i puścić go na pokój aby sobie pobiegał. Początkowo będzie biegał koło klatki i może wydawać dziwne dźwięki ale się tym nie przejmuj to jest normalne u szynszyla. Później będzie coraz dalej się oddalał aż w końcu będzie się swobodnie poruszał po pokoju, lecz zmiany nie nastąpią naraz. ( to zależy także od szynszyla ). Aby szynszyl oswoił się z opiekunem trzeba regularnie podawać szynszylkowi z ręki smakołyki i gdy szynszyl podbiegnie do Ciebie aby wziąć smakołyka nie wykonuj gwałtownych ruchów aby się nie przestraszył a potem jak weźmie i będzie jadł smakołyk powiedz np. " dobre" lub "pyszne" ( można sobie wymyślić dowolne słowo ) Jak będzie się tak robić regularnie to szynszyla nauczy się że jak słyszy słowo np. "pyszne" to warto podbiec do właściciela.OSWAJANIE DWÓCH SZYNSZYLI

Aby oswoić dwie szynszylki trzeba poświęcić dla nich dużo uwagi. Ponieważ mogą się one gryźć przez pierwsze dni, więc trzeba pilnować aby żadnej myszce się nic nie stało. Przechodzimy do oswajania. Na początek należy puścić dwa szynszylki na pokój aby zobaczyć ich reakcje. Może być tak że szynszylki od razu się polubią i mogą od razu zamieszkać razem w klatce. Może być tak że szynszylki będą się gryzły zanim się polubią ( ten przypadek zdarza się najczęściej) więc nie będą mogły być w jednej klatce. W tym momencie będzie nam potrzebna druga klatka, aby rozdzielić dwie myszki. Stopniowo podczas wybiegów będą się do siebie przyzwyczajać aż w końcu się będą lubić. Dopiero jak się polubią można dać je do jednej klatki i już nie powinno być z nimi kłopotów. Od tego czasu będą ze sobą rozmawiać, tulić się do siebie i czyścić sobie futerko.FIFI vs ALWIN

 Fifi jest moją pierwszą szynszylką, która mieszka już ze mną od dwóch lat. Postanowiłam kupić jeszcze jednego szynszyla ponieważ Fifi brakowało towarzystwa i często w nocy płakała. Alwin mieszka ze mną od dwóch miesięcy. Najgorzej było oswoić je ze sobą ponieważ Fifi dwa lata mieszkała sama. Wypuściłam na wolność Alwina i Fifi aby sprawdzić jak na siebie zareagują. Fifi chciała bronić swojego terytorium i atakowała Alwina, wygryzając mu futerko. Wpadłam na pomysł aby rozdzielić połączone ze sobą klatki. Fifi zamieszkała w większej a Alwin w mniejszej. Przez pare dni wypuszczałam je na wolność pojedynczo. (alwin musiał poznać mój pokój a jednocześnie się z nim oswoić) Po tygodniu, gdy Alwin oswoił się z nowym otoczeniem a Fifi troszkę ochłonęła, wsadziłam Fifi do klatki  Alwina. Szyszka była zmieszna ponieważ nie czuła tam swojego zapachu, Alwin widząc Fifi zaczął bronić swojego terytorium. Myszka zmieszana uciekła z klatki, lecz po paru minutach wróciła. Myszki się uspokoiły i przestały się gryźć, zaczęły coś do siebie gadać i siedziały koło siebie. W ten czas postanowiłam z powrotem połączyć klatki. Mychy zamieszkały razem w klatce, razem hasają po pokoju, tulą się rozmawiają wydając dziwne dźwięki oraz się całują dotykając się nawzajem pyszczkami. Fifi przestała płakać, jest teraz bardzo szczęśliwa i pełna energi. Myślę, że to był dobry pomysł aby kupić drugiego szynszylka i wam też to polecam.

 

Choroby

Szynszyle bardzo rzadko chorują, lecz może się zdarzyć że nasz malec zachoruje. Dla łatwiejszego rozróżnienia choroby poniżej są napisane objawy, skutki i sposoby leczenia niektórych chorób zakaźnych i niezakaźnych.


ZRANIENIA

W przypadku małej rany wywołanej skaleczeniem należy przemyć zranione miejsce wodą utlenioną lub innym środkiem dezynfekującym. Jeżeli nie posiadacie w domu żadnego preparatu to należy przemyć ranę zwykłą wodą. UWAGA :Nie należy podawać piasku do kąpieli!!!. Piasek można podać dopiero po zagojeniu się rany.
W przypadku dużej, głębokiej rany należy udać się do weterynarza.

 

CHOROBY ZAKAŹNE

Grzybica- objawy: nadmierne wypadanie futra i pojawianie się łusek na skórze szynszyla. Skutki: całkowita utrata futra. Leczenie: przy zaobserwowaniu objaw choroby niezwłocznie udać się do weterynarza.

Lamblioza- objawy: nagłe nasilenie apetytu, po którym występuje ostra biegunka. Zwierzak może być osowiały oraz będzie szybko się męczył. Leczenie: Natychmiastowa wizyta u weterynarza.

pasożyt skóry- objawy: na futerku pojawiają się kuleczki w kolorze czerwonym. Skutki: wygryzanie futerka przez zwierzaka. Leczenie: przy zaobserwowaniu objaw choroby niezwłocznie udać się do weterynarza.

kolibakterioza- objawy: u zwierzaka może pojawić się biegunka oraz brak apetytu. Skutki: stosunkowo szybka utrata wagi szynszyla. Leczenie: przy zaobserwowaniu objaw choroby niezwłocznie udać się do weterynarza.

 


CHOROBY NIEZAKAŹNE

Ślinianka- objawy: nadmierne ślinienie się szynszyla. Skutki: szybka utrata wagi szynszyla. Leczenie: podawać szynszylowi gryzaki i wapno do gryzienia. Gdy choroba nie będzie ustępować należy skonsultować się z weterynarzem.

Wzdęcia- objawy: szynszyl ma wzdęcia, twardy brzuszek i jest osowiały. Skutki: może się skończyć śmiercią szynszylka. Leczenie: w początkowych objawach choroby można masować brzuszek szynszylkowi, lecz gdy to nie pomorze trzeba udać się do weterynarza.

Nieżyt nosa- objawy: z nosa leci specyficzny śluz, utrata apetytu, zwierzak może mieć postawione(nastroszone) futro oraz może być osowiały.
Leczenie: podawać produkty wzbogacone w witaminę C.

Zapalenie spojówek
- objawy: oczka zwierzaka ropieją. Leczenie: Delikatnie przemywać oczka wodą przegotowaną. Zaleca się także przemywanie rumiankiem (nie dłużej niż przez tydzień).

Zaparcia- objawy: malutkie i twarde kupki szynszylka. Leczenie: podawać: jabłko,marchewkę oraz dużą ilość siana.

Białe siekacze- objawy: Zęby nie są prawidłowej barwy- są białe. Leczenie: podawać produkty bogate w witaminę A.

Biegunka
- objawy: brudzące i miękkie kupki szynszyla. Lecenie: najlepiej podawać wysuszone listki poziomki.

Przerost siekaczy- objawy: szynszyl często zgrzyta zębami. Leczenie: konieczna jest wizyta u weterynarza.

Samowystrzyganie- objawy: utrata sierści po bokach ciała. Leczenie: Należy udać się do weterynarza ponieważ mogą być różne powody tej choroby.

Zwyrodnienie tłuszczowe
- objawy: skóra zwierzaka robi się żółta. Leczenie: Należy podawać produkty bogate w witaminy, głównie w witaminę E.

Przegrzanie- objawy: szynszyl kładzie się na boku, bardzo dużo pije, z pyszczka może wypływać wydzielina z krwią. Leczenie: należy delikatnie opłukać zwierzaka pod chłodną wodą.

Żywienie szynszyla

 

Szynszyle są zwierzętami roślinożernymi i jedzą tylko wysuszony pokarm. Trzeba pamiętać że musi on być zróżnicowany i dobrej jakości. Ważne jest aby szynszyl dostawał pokarm codziennie, raz dziennie o tej samej porze (w miarę możliwości).POKARM 

Można podawać mieszanki sypkie, które są dostępne w zoologicznym, ważne jest aby były przeznaczone dla szynszyli a nie dla innych gryzoni ponieważ niektóre składniki mogą zaszkodzić naszemu maluchowi. Oprócz mieszanek sypkich można podawać: rodzynki, migdały, dziką róże, marchewkę, buraczki czerwone, pietruszkę, seler, jabłko, chrupki kukurydziane, słonecznik, mlecze, różnego rodzaju orzechy, zioła, śliwki, dynię, banany, różnego rodzaju owoce leśne, (ja podaje truskawki i poziomki choć nie są przypisane do diety szynszyla, mojej kulce jeszcze nie zaszkodziły a bardzo jej smakują), siemię lniane (pomaga na futerko, dzięki niemu mniej wypada i jest bardziej puszyste), siano jest ważnym składnikiem którego nie może zabraknąć w diecie szynszyla.  UWAGA! wszystkie wymienione wyżej produkty muszą być suszone, ponieważ świeże mu zaszkodzą a nawet doprowadzą do śmierci.ZIOŁA


Warto podawać szynszylom różnego rodzaju zioła. Stanowią one uzupełnienie diety naszych zwierzaków. Zioła należy podawać z umiarem oraz z rozsądkiem ponieważ niektóre rośliny są moczopędne (Podane w dużej ilości mogą doprowadzić do wypłukania soli mineralnych z organizmu zwierzaka).WODA

Naszej kulce nigdy nie powinno brakować świeżej wody w poidełku. Woda powinna być przegotowana lub mineralna niegazowana, można zakupić specjalną wodę w zoologicznym, nie można podawać wody z kranu. Po włożeniu poidełka do klatki najlepiej sprawdzić palcem czy woda leci. Szynszyle mogą pić także wodę z miseczki, jednak często ją wylewają lub wrzucają do niej jedzenie.WITAMINY

Aby zapobiegać chorobom naszych pupili, warto jest podawać witaminy. Mogą być to witaminy w kropelkach, które podaje się do wody. Jak najbardziej mogą to być witaminy w postaci granulatu, lecz nie każdy szynszylek to uwielbia ale zawsze troszkę zje. Naszemu szynszylkowi nie powinno brakować wapna ponieważ gdy go zabraknie to zacznie zabierać się za rogi ścian, oprócz wapna ja podaje swoim szyszkom specjalną sól dla gryzoni którą bardzo lubią.GRYZADEŁKA

Każdemu szynszylkowi rosną ząbki i trzeba zadbać o to aby nasz malec mógł sobie je ścierać. Jest na to jedyny sposób, trzeba dawać wysuszone patyczki lub gałązki np. z drzew owocowych. Można ususzyć je samemu lub kupić gotowe gryzadełka w sklepie zoologicznym. W przypadku braku gałązek może się skończyć na obgryzionych meblach, więc trzeba być czujnym.
Nasze kulki mogą jeść:
-gałązki Brzozy
- gałązki Grabu
- gałązki Gruszy
- gałązki Jabłoni
- gałązki Leszczyny
- gałązki Lipy
- gałązki WierzbyKOLBY

W ramach uzupełnienia diety naszego zwierzaka można podawać różnego rodzaju kolby (moje szynszylki najbardziej lubią kolbę różano-kokosową)

                  

                                           poidełko

 

 

                                           wapno    

                                                                                                          

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                  

                                                                                                                                             

 

Pielęgnacja na codzień

 

Szynszyla to piękne, ale wymagające zwierzątko. Szynszyle uwielbiają być czyściutkie dlatego trzeba przywiązać dużą uwagę do ich pielęgnacji, a na pewno będą szczęśliwe.

CZYSZCZENIE KLATKI

Klatkę należy czyścić raz w tygodniu (ja czyszczę co tydzień w sobotę). Gdy wymieniamy trociny to trzeba pamiętać o dokładnym umyciu i osuszeniu kuwety i półeczek. Warto jest też wyparzyć miseczki i poidełka.OPIS KLATKI MOICH SZYNSZYLI

Klatka moich szynszyli jest połączona z dwóch mniejszych klatek. Klatki są do siebie przymocowane tak aby się nie ruszały. Szynszylki przechodzą z klatki do klatki za pomocą górnego wyjścia do którego jest doczepiona drabinka aby ułatwić przejście. Aby moje szyszki nie nudziły się w klatce mają do zabawy karuzelę w której uwielbiają się kręcić oraz wysuszone patyczki do gryzienia których nigdy im nie brakuje. Lubią też bawić się malutkim misiem który oczywiście też znajduje się w klatce. Drewniany domek pełni dobrą funkcje w mieszkaniu zwierzaków. Szynszyle uwielbiają spać w przytulnych miejscach, oprócz tego moje szyszki chowają się w domku gdy się czegoś wystraszą.KĄPIEL

Szynszyla kąpie się sama więc mamy troszkę mniej na głowie. Lecz musimy pamiętać aby codziennie dać naszemu, małemu pupilowi kąpielówkę z piaskiem. Piasek musi być czysty (ja wymieniam co tydzień, lecz nie zawsze jest taka potrzeba). Kąpielówkę najlepiej dawać codziennie w czasie wybiegu, lub co najmniej 3 razy w tygodniu, ale szyszka będzie szczęśliwa gdy będzie mogła  kąpać się codziennie. Jest jeden mały problemik, gdy szynszyla wykąpie się w piasku to roznosi go potem na futerku po całym pokoju. Więc jak nie chcecie mieć w pokoju piaskownicy to dajcie szyszce kąpielówkę pod koniec grasowania po pokoju. Za kąpielówkę może służyć: okrągłe akwarium, jakaś wysoka miska, dzban itp. Można także kupić w zoologicznym specjalną kąpielówkę która jest tak zrobiona żeby piasek się nie wysypywał, lecz piasek poza kąpielówką jest nieunikniony. A co do pyłku kąpielowego można kupić w każdym zoologicznym, nie jest bardzo drogi więc odradzam robienie samemu. Przy wymianie piasku trzeba pamiętać o dokładnym wymyciu i osuszeniu kąpielówki. To chyba tyle o higienie osobistej naszej szyszki.

 

 

To jest kąpielówka moich szynszyli

 

                                                      Apartament moich szyszek
DESIGN BY WEB-KOMP